Raviolli.... en billig rätt.
Var på Willys och köpte fem burkar raviolli idag. Raviolli är en italiensk rätt som smakar mumma. Dessutom är det billigt. Ungefär 3,50 per portion. En burk innehåller 800 gram och förut kunde jag äta en burk per måltid. Men i och med min nya blogg gick det åt en helv burk. Så nu har jag en portion till lunch imorrn också. Det är bra att det är så billigt eftersom att jag skall åka till Åre över nyår och det lär inte vara billigt. Så jag måste mer eller mindre börja att äta som en student för att ha råd med festerna Åre.
I morse såg jag frosten på marken. Då kändes en timme i sängen bättre än att vara ute o gå. Dumt kanske. Väldigt dumt när jag tänker på det. Fan.
Men imorrn skall jag upp och gå runt Skägget. Måste göra det. Får nästan ta in det jag missade idag och gå två varv.
Är förkyld och kan inte göra något annat i träningsväg än att gå. Måste bli kvitt förkylningen. Den har suttit i i över en månad. Suck.
Var på Willys och köpte fem burkar raviolli idag. Raviolli är en italiensk rätt som smakar mumma. Dessutom är det billigt. Ungefär 3,50 per portion. En burk innehåller 800 gram och förut kunde jag äta en burk per måltid. Men i och med min nya blogg gick det åt en helv burk. Så nu har jag en portion till lunch imorrn också. Det är bra att det är så billigt eftersom att jag skall åka till Åre över nyår och det lär inte vara billigt. Så jag måste mer eller mindre börja att äta som en student för att ha råd med festerna Åre.
I morse såg jag frosten på marken. Då kändes en timme i sängen bättre än att vara ute o gå. Dumt kanske. Väldigt dumt när jag tänker på det. Fan.
Men imorrn skall jag upp och gå runt Skägget. Måste göra det. Får nästan ta in det jag missade idag och gå två varv.
Är förkyld och kan inte göra något annat i träningsväg än att gå. Måste bli kvitt förkylningen. Den har suttit i i över en månad. Suck.
0 Comments:
Post a Comment
<< Home